Sieradzki Alarm Smogowy edukuje przedszkolaków!

Od kilku tygodni Sieradzki Alarm Smogowy przeprowadza we wszystkich publicznych przedszkolach na terenie Sieradza zajęcia edukacyjne o smogu. Grupy 5 i 6-latków dowiadują się, jak zachować się w czasie smogu i co robić, aby powietrze było czystsze. SAS dotrze ze swoimi zajęciami do ponad 700 dzieci, pośrednio dotrze dzięki tym zajęciom również do rodziców, którzy dowiedzą się o problemie smogu w Sieradzu.

Zajęcia mają bardzo przystępny scenariusz, bo oprócz kilku eksperymentów, pogadanek i wspólnej zabawy ruchowej jest także prezentacja maseczek antysmogowych i możliwość zmierzenia w sali jakości powietrza za pomocą przenośnego miernika.

Zajęcia trwają około 40 minut, a głównym ich celem jest zapoznanie dzieci z problemem zanieczyszczeń powietrza oraz kształtowanie prawidłowych zachowań w czasie dużego smogu. Przedszkolaki po zajęciach będą potrafiły określić cechy powietrza, określić wpływ zanieczyszczeń na nasze życie, będą umiały wymienić sposoby walki ze smogiem. Ważnym celem jest także realny wpływ na rodziców w zakresie segregowania odpadów, palenia śmieci i dbania o zdrowie.

Przed Sieradzkim Alarmem Smogowym jeszcze kilkanaście spotkań. Zgłaszają się także przedszkola prywatne, przedszkola z terenu Gminy Sieradz, a nawet szkoły podstawowe, co sygnalizuje, że jest ogromna potrzeba takich zajęć, uświadamiania problemu i wskazania sposobów dbania o zdrowie w czasie smogu.

Dzieci na zakończenie otrzymują materiały dydaktyczne, książeczki od Polskiego Alarmu Smogowego, które zabierają do domu z prośbą o wykonanie z rodzicami.

W planach jest przygotowanie scenariusza zajęć dla klas 1-3 szkół podstawowych oraz przeprowadzenie podsumowującego i edukacyjnego spotkania z rodzicami przedszkolaków.