Mali strażnicy czystego powietrza pożegnali zimowego SMOGa

Dziś dzieci z przedszkola miejskiego nr 12 w Sosnowcu pożegnały zimowego smoga. Happening odbył się w ramiach prowadzonej przez Zagłębiowski Alarm Smogowy kampanii Społecznej #ZagłebieBezSmogu, realizowanej w miastach Zagłębia Dąbrowskiego.

Na Alei Zwycięstwa w Sosnowcu wysłuchały opowieści o zimowym smogu, skąd się bierze i jak szkodzi dzieciom i dorosłym. Po krótkim wprowadzeniu wykonały kredą kolorowe rysunki min. cząsteczki pyłu zawieszonego PM10, rakotwórczego benzo(a)pirenu, smutnej zimowej chmurki i radosnego wiosennego słonka cieszącego się z odejścia smogu. Happening zakończyło wspólne zdjęcie dzieciaków w maseczkach i odblaskowych kamizelkach z napisem Strażnik Czystego Powietrza.

Happening ten stanowi element edukacji antysmogowej w ramach prowadzonej obecnie kampanii społecznej #ZagłebieBezSmogu. Przeprowadzony w sposób przyciągający dziecięca uwagę na długo pozostanie w ich głowach. Mamy nadzieje ze wpłynie również na zmianę przyzwyczajeń ich rodziców czy dziadków, kiedy to dzieci po powrocie do domu opowiedzą dorosłym o smogu, skąd się bierze i jak wpływa na zdrowie – powiedział Rafał Psik z Zagłębiowskiego Alarmu Smogowego.

Happening odbył się w ramiach prowadzonej przez Zagłębiowski Alarm Smogowy kampanii Społecznej #ZagłebieBezSmogu, realizowanej już po raz trzeci w miastach Zagłębia Dąbrowskiego. W ramach tej kampanii społecznicy przeprowadzili min. warsztaty antysmogowe w szkołach i przedszkolach dla ponad 500 dzieci, pokaz filmów o tematyce ekologicznej i szkolenia dla nauczycieli z edukacji antysmogowej. W ramach tej kampanii odbyła się również 19 marca w Będzinie IV Konferencja Zagłębiowski Okrągły Stół dla Czystego Powietrza, która zgromadziła specjalistów zajmujących się jakością powietrza i samorządowców z całego regionu. W debacie panelowej konferencji uczestniczył również pełnomocnik Premiera Rady Ministrów ds. programu Czyste Powietrze.