Naklejki na „kopciuchy” dla zagłebiowskich Straży Miejskich

Ponowiliśmy apel do komendantów Straży Miejskiej w Sosnowcu, Dąbrowie Górniczej, Będzinie i Czeladzi o intensyfikacje działań antysmogowych.

Uważamy, że nasze Straże Miejskie mogą bardziej skuteczniej realizować swoje obowiązki w kwestii działań antysmogowych i nie potrzebują do skutecznego działania dodatkowych drogich  urządzeń typu drony. W związku z tym w dniu dzisiejszym ponowiliśmy apel do komendantów Straży Miejskiej w Sosnowcu, Dąbrowie Górniczej, Będzinie i Czeladzi oraz do ich przełożonych, czyli włodarzy tych miast (w załączeniu) o intensyfikacje działań antysmogowych. Natomiast w celach edukacyjnych przygotowaliśmy na swój koszt specjalne naklejki na kotły kopciuchy, po każdej kontroli Strażnik Miejski może nakleić taką naklejkę przypominając właścicielowi o terminie konieczności likwidacji tego koła kopciucha zgodnie z wymogami Uchwały Antysmogowej i gdzie może szukać finasowania na nowe ekologiczne źródło ciepła. W apelu wskazujemy na możliwość sprawdzenia spójności stosowanej przez Strażników Miejskich procedury kontrolnej z bardzo dobrym opracowaniem „Metodyka wykrywania nielegalnego spalania i współspalania odpadów w indywidualnych urządzeniach grzewczych” przygotowanym w roku 2018 przez konsorcjum firm: Atmoterm, Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla i Główny Instytut Górnictwa na zlecenie Urzędu Województwa Marszałkowskiego województwa śląskiego.

 

Zgodnie z art. 191 Ustawy o odpadach za spalanie odpadów w domowym piecu grozi kara grzywny do 5 tys. zł. Funkcjonariusze Straży Miejskiej mają prawo samodzielnie lub z powołanym w tym zakresie rzeczoznawcą wejść do domu w celu przeprowadzenia kontroli. Co ważne, nie wpuszczając strażnika miejskiego właściciel nieruchomości popełnia przestępstwo z art. 225 Kodeksu Karnego, a funkcjonariusz w takiej sytuacji ma prawo wezwać policję. W miejscu, gdzie prowadzona jest działalność gospodarcza, kontrolę można przeprowadzić całodobowo, a w nieruchomościach zamieszkałych od godziny 6.00 do 22.00.  Istotną sprawą jest również to, że przepisy prawa bardzo rygorystycznie traktują osobę, która uniemożliwia przeprowadzenia takiej kontroli. Grozi jej nawet kara pozbawienia wolności do lat 3.

               Dodatkowo zapisy prawa miejscowego, jaką jest Uchwała Antysmogowa zakazują spalania w domowych kotłach: mułu, flotu, węgla brunatnego oraz wilgotnego drewna. Przy stwierdzeniu takiego wykroczenia Straż Miejska do tej pory miała obowiązek sporządzić protokół z takiej kontroli i skierować sprawę do sądu. Z uprawnienia tego Zagłębiowskie Straże miejskie od momentu wdrożenia Uchwały Antysmogowej (wrzesień 2017r.) praktycznie nie korzystały. Już w tym sezonie grzewczym Strażnicy Miejscy otrzymają w ramach najnowszego Rozporządzenia podpisanego przez Ministra Spraw Wewnętrznych uprawnienia do bezpośredniego karania mandatem do wysokości 500zł za łamanie zapisów Uchwały Antysmogowej (informacja opublikowana na TT ministra Piotra Wożnego).

Prosimy mieszkańców Zagłębia Dąbrowskiego aby zawsze kiedy widzą „dziwny” dym wydobywający się z komina nie pozostawiali tej sytuacji bez interwencji. Zgłaszamy Straży Miejskiej w takiej sytuacji telefonicznie lub pisemnie podejrzenie popełnienia wykroczenia z art. 191 Ustawy o odpadach lub/i Uchwały Antysmogowej.  Nie bądźmy obojętni w takich sytuacjach, pamiętajmy, że szkodliwe substancje z naszych kominów trafiają wprost do naszych płuc.