Społeczna wypożyczalnia czujników jakości powietrza

Społeczna wypożyczalnia czujników to pomysł, który powstał po warsztatach z budowania własnego miernika smogu. Każdy z uczestników warsztatów zapoznał się z podstawowymi informacjami na temat zanieczyszczeń powietrza oraz sposobami ich pomiarów, a następnie zbudował własny mierniki smogu (pyłu PM1, PM2.5 oraz PM10). Po warsztatach każdy z uczestników zabrał swój miernik na własność.

 

 

Zaproszenia na warsztaty z budowy smogomierza rozeszły się w kilka sekund. Katowiczanie i katowiczanki ciągle się zgłaszali. Niestety, nie w każdej dzielnicy, ulicy czy podwórku są stacje pomiarowe. Mieszkańcy chcą wiedzieć jakim powietrzem oddychają. Dzisiaj na stanie mamy 3 czujniki jakości powietrza: 2 czujniki Airbeam i 1 czujnik smogomierz.

Zapraszamy zarówno tych, którzy chcą wypożyczyć czujnik, jak również producentów czujników niskokosztowych. W taki sposób rozwija się nauka społecznościowa

Regulamin wypożyczalni dostępny jest tutaj

Instalacja i podłączenie Airbeam tutaj

Cały kod, do obsługi smogomierza, wraz z dokładną instrukcja i opisami: tutaj

Pełna lista podzespołów: tutaj

Formularz rezerwacji dostępny jest tutaj

Projekt powstał we współpracy: Katowickiego Alarmu Smogowego, Fundacji Napraw Sobie MiastoCentrum Szkoleń i Rozwoju Osobistego MERITUM, Hacksilesia w ramach projektu finansowanego ze środków programu ramowego Unii Europejskiej w zakresie badań naukowych i innowacji „Horyzont 2020” na podstawie umowy o udzielenie dotacji nr 709443.

fot. Daria Klimza-Stępień