PAS na konferencji antysmogowej w Ministerstwie Rozwoju

Na konferencji antysmogowej „Jak rozwiązać problem smogu”, która odbyła się 18 września w siedzibie Ministerstwa Rozwoju, Premier Morawiecki zapowiedział zwiększenie zaangażowania rządu w działąnia antysmogowe. Zapowiedzi wyglądają interesująco.

Konferencję rozpoczął Minister Rozwoju i Finansów Mateusz Morawiecki. „Dla mnie problem smogu jest problemem fundamentalnie ważnym i będziemy się starali z nim zmierzyć z Waszą pomocą – zwrócił się do uczestników konferencji. Wierzę, że za rok, za dwa będziemy w innym miejscu niż dzisiaj.”

Min. Morawiecki zwrócił uwagę, że rząd ocenia problem zanieczyszczenia powietrza pod kątem społecznym, gospodarczym i politycznym – w takiej właśnie kolejności. Podkreślił, że dla rządu jest to problem społeczny związany z ubóstwem energetycznym.

Zdajemy sobie sprawę z tego, że są ludzie których nie stać na wymianę kotłów, których nie stać na paliwo o przyzwoitej jakości. Powiedział – Dlatego mam do zakomunikowania dobrą wiadomośc – środki z eliminacji toreb foliowych przeznaczymy na dopłaty dla ludzi których nie stać na wymianę kotła.Zapowiedział również, że w najbliższych latach na ten cel zostanie przeznaczonych kilkaset milionów złotych. Pieniąde na ten cel mają zostać oznaczone w budżecie i posłużą do zmniejszenia dystansu, który nas dzieli od najwyżej rozwiniętych krajów z punktu widzenia jakości powietrza oraz do zmniejszenia ubóstwa energetycznego

Zdaniem min. Morawieckiego jesteśmy w punkcie zwrotnym. W najbliższym czasie Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów zbierze się i zatwierdzi zmiany dotyczące o funduszy na dopłaty do wymiany kotłów i położy nacisk na wysoką jakość węgla.

Minister Jadwiga Emilewicz zapowiedziała w swoim wystąpieniu wprowadzenie norm jakości węgla wraz ze szczelnym systemem kontroli do końca tego roku.

Rząd zapowiada również podjąć działania zmniejszające komunikacyjne zanieczyszczenie powietrza. Min. Morawiecki podał, że podjęto rozmowy z samorządami, gdzie uzgodniono subsydiowanie wymiany części floty autobusowej na autobusy elektryczne. Zdaniem mninista z 11 tys. autobusów jeżdżących po polskich drogach około tysiąca w ciągu najbliśzych paru lat zostanie wymienionych na elektryczne.

Podczas konferencji Andrzej Guła – lider Polskiego Alarmu Smogowego – przekazał min. Morawieckiemu list, w którym w imieniu aktywistów z cąłej Polski zwraca się z prośbą o podjęcie intensywniejszych działań w walce ze smogiem. Na 14 rekomendacji rządowych ogłoszonych na KERM na początku stycznia 2017 r. do dziś zrealizowano zaledwie jedną – rozporządzenie Ministerstwa Rozwoju w sprawie norm emisyjnych dla kotłów.

– widzę dużą determinację ministra Morawieckiego, który dostrzega problem i proponuje sposoby jego rozwiązania. Liczymy na to, że ta dynamika, którą dostrzegamy nie ulegnie osłabieniu i że udzieli się innym ministerstwom – dodaje Andrzej Guła.

Andrzej Guła w imieniu Polskiego Alarmu Smogowego wręczył ministrowi Morawieckiemu apel o podjęciekolejnych działań antysmogowych.

LIst można przeczytać TUTAJ