Debata oksfordzka: w Polsce powinno się zakazać palenia węglem

12 grudnia br. o godz. 11.40 na auli III Liceum Ogólnokształcącego im. A. Mickiewicza w Katowicach, Katowicki Alarm Smogowy, Fundacja Napraw Sobie Miasto organizują debatę oksfordzką pt. W Polsce powinno się zakazać palenia węglem. 

Debata oksfordzka (uniwersytecka) – rodzaj debaty, w której zdecydowanie zabronione jest obrażanie bądź wyśmiewanie mówców strony przeciwnej. Zadaniem debaty jest dyskusja nad tezą. Debatują przeciwnicy tezy oraz jej obrońcy. Przewodniczy im marszałek, który ma do pomocy sekretarza czuwającego nad czasem i kolejnością wypowiedzi. Typ debaty pochodzi z Uniwersytetu Oksfordzkiego.

Chcemy w ten sposób zaktywizować młodych do podejmowania działań dla czystego powietrza oraz zwrócić uwagę na problem, że smog zabija. A powodów mamy mnóstwo. 

Według Europejskiej Agencji Środowiska ponad 48 tyś. Polaków umiera przedwcześnie na skutek smogu. Polacy z powodu smogu żyją krócej o 9 miesięcy. Katowiczanie oddychając smogiem, wdychają zanieczyszczenia znajdujące się w ponad 2,5 tyś papierosach rocznie, czyli w 7 papierosach dziennie. 

Smog to nie jest postać z bajki. Atakuje nasz mózg, serce i płuca. Liczne badania potwierdzają większą umieralność związaną z chorobami układu krążenia i układu oddechowego, m.in. chorobą niedokrwienną serca, przewlekłą obturacyjną chorobą płuc, astmą i rakiem płuc. Powoduje udary mózgu, zwiększa ryzyko choroby Alzheimera, niewydolność serca, zakrzepicę żył. Prowadzi także do przedwczesnego starzenia się układu nerwowego, a w konsekwencji do przyspieszenia i nasilenia procesu upośledzenia zdolności poznawczych u osób starszych.

Debatować będzie młodzież III Liceum Ogólnokształcącego im. A. Mickiewicza w Katowicach oraz Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. M. Kopernika w Katowicach. W charakterze ekspertów wezmą udział: Marek Józefiak, Polska Zielona Sieć, Jarosław Makowski – radny Sejmiku Śląskiego, Patryk Białas, organizator kampanii #czystepowietrze w Katowicach.