Debata oksfordzka: licealiści chcą czystego powietrza

12 grudnia br. licealiści z III Liceum Ogólnokształcącego im. A. Mickiewicza oraz I Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika starli się na argumenty w debacie oksfordzkiej: W Polsce powinno się zakazać palenia węglem. Wygrali zwolennicy propozycji. Byli lepsi.

Zadaniem debaty była dyskusja nad tezą "W Polsce powinno się zakazać palenia węglem". Dwa licea ogólnokształcące reprezentowały 4-osobowe drużyny. Role zostały wylosowane na chwilę przed debatą. Drużyna z Mickiewicza była przeciwnikami tezy, a obrońcami została drużyna z Kopernika. Przewodniczył marszałek Marek Józefiak, który dbał o to, aby strony nie obrażały się bądź wyśmiewały mówców strony przeciwnej. Miał do pomocy sekretarza czuwającego nad czasem i kolejnością wypowiedzi. 

Powodów do debaty jest mnóstwo. Według Europejskiej Agencji Środowiska ponad 48 tyś. Polaków umiera przedwcześnie na skutek smogu. Polacy z powodu smogu żyją krócej o 9 miesięcy. Katowiczanie oddychając smogiem, wdychają zanieczyszczenia znajdujące się w ponad 2,5 tyś papierosach rocznie, czyli w 7 papierosach dziennie. 

W debacie wzięło udział ponad 130 osób: młodzież III Liceum Ogólnokształcącego im. A. Mickiewicza w Katowicach oraz Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. M. Kopernika w Katowicach. W charakterze ekspertów wzięli udział: Jarosław Makowski – radny Sejmiku Śląskiego, Patryk Białas, organizator kampanii #czystepowietrze w Katowicach, dr Stanisław Grygierczyk, Park Naukowo-Technologiczny Euro-Centrum.

Publiczność opowiedziała się za przeciwnikami tezy. Eksperci lepiej ocenili drużynę broniacą tezę. Wygrali lepsi. 

Debatę zorganizowali Fundacja Napraw Sobie Miasto i Katowicki Alarm Smogowy w ramach programu "Nasze Powietrze".